Rozčilují vás někteří lidé?

Paráda! Nedělám si legraci. Z takových situací můžete totiž vytěžit nečekaný užitek pro všechny zúčastněné. Proto je super, že nastávají.

❓Jaké jsou 3 standardní reakce, když vás někdo štve a jejich (ne)užitek?

😡 Vyjedete na něho – ubližujete druhému a vašemu vztahu

🤐 Spolknete to a mlčíte – ubližujete sami sobě a vašemu vztahu

😠 Mluvíte o tom s ostatními lidmi – zatížíte situací i další lidi a dlouhodobě to nikomu nejspíš nepomůže

❓Takže co?

Kdybyste se zeptali 20 lidí, kteří dotyčného člověka znají, vnímali by jeho osobu a chování stejně jako vy? Budu předpokládat (na základě zkušenosti), že nikoliv. Z toho mi vyplývá, že zrovna vy reagujete na jeho chování nějakým způsobem, který je jedinečný právě pro vás.

❓Proč?

Ze stejného důvodu z kterého se váš kamarád bojí výšek a vy ne; z kterého jste vy baculatí zatímco vaše sestra štíhlá; z kterého vy žijete v báječném vztahu zatímco vaše kolegyně se rozvádí atd. Každý jednotlivec je nějak nastavený, částečně už z “továrny”, částečně vlivem toho, co prožil. A toto nastavení určuje jeho vnímání lidí, situací, světa a jeho reakce na ně.

❓Co můžete udělat hned, když vás někdo rozčiluje?

Nechte jeho chování a to, co si o něm myslíte na chvíli plavat. Využijte své tělo a chvíli hledejte, kde se cítíte nepříjemně – možná to budou zatnuté čelisti nebo pěsti, sevřený krk, ztuhlá šíje, tlak na hrudi, tíha v žaludku atd. Jen si to chvíli uvědomujte. Nesnažte se toho zbavit. Uznejte, že tyto fyzické pocity cítíte. Nic víc. Přinese vám to úlevu.

❓Co můžete dělat dlouhodobě, abyste to nemuseli zažívat?

Změňte své nastavení. Umožní vám to vnímat a reagovat jinak. Možná vás ten člověk přestane rozčilovat, možná si to s ním budete umět vyříkat stylem, který přinese nějaké řešení, možná …..

Způsobů jak změnit své nastavení, je určitě spousta. Můj oblíbený je Editace – je rychlá, jednoduchá a efektivní.

Hezký den

Edita

Edita Arabaszová

Edita Arabaszová

Mně osobně EDITACE velmi pomohla z vystoupit ze začarovaného kruhu problémů, které se mi v životě nakupily a umožnila mi žít život, který skutečně chci žít.  Více o mně a metodě EDITACE.

 

Další články

Mimo-řádnost

Extra-ordinary = mimo-řádný, vy-nikající, ne-zvyklý, ne-obvyklý. Toho chceme víc, onoho chceme míň. Nejsme lehce...

číst více